Ajánlott írások

Ezen az oldalon legfontosabb elméleti-tudományos írásaim tölhetők le pdf formában. A címek előtt [felkiáltójellel] jelöltem azokat, melyek leginkább segíthetnek elgondolásaim értelmezésében. [Könyv] ikon szerepel azok mellett, amelyek legutóbbi köteteim előnézetei. Az olvasók és a diákok által leginkább kedvelt szövegeket [szívvel] jelöltem, míg a legtöbbet idézett három tanulmányom neve mellett egy [medál] szerepel

 

A nagy átváltozás: a kulturális kapitalizmus

Szerzők sokasága kísérli meg a posztmodern kapitalizmus lényegében megragadását. Számomra az új korszak lényege a kapitalizmus kulturális fordulata. A változás oka, hogy a hagyományos módon a hasznosságra, az újdonságra és az olcsóságra alapozva már nem lehetett eladni a mind gyorsabban változó és egyre nagyobb mennyiségben termelt árukat és szolgáltatásokat. Az újabb és újabb szektorok bevezetéséhez fordulatra volt szükség: a kapitalizmus ma már nem termelési mód, inkább egy olyan komplex kulturális univerzum, amelyen belül a különböző gazdasági szereplők működnek. „Az alap és a felépítmény Marx korához képest helyet cserélt”.

Kiss Viktor

Kiss Viktor

Miért jó szociológusnak lenni?

haba baba hababa link

Autonomizmus és politikaelmélet

Mit jelent és mi az újdonsága az autonomizmusnak? Hogyan működik a lehetőségek kapitalizmusa és miképpen lázadjunk ellene?

Baloldal a posztmodern kapitalizmusban

A kapitalizmus természete változik (vagy változott máris) meg, ezért a radikális-forradalmi politika helye és jellege is átalakul. Az elmélet számára ez egy igen izgalmas kihívás, ugyanis úgy kell a kapitalizmus új jelenségeit vizsgálnunk, hogy közben nem tudjuk, hogy ezek már azok-e amiket ténylegesen keresünk, meg akarunk érteni.

A posztmarxizmus intellektuális stratégiái

A tanulmány, amely a Marx200 című nagy kötetünkben jelent meg, arra a kérdésre keresi a választ, hogy miképpen próbált az értelmiségiek egy része szembenézni a marxizmus egyre mélyebb válságával. Egy eredeti kettős felosztással a marxista posztmodern és a posztmodern marxista stratégiákat mutatom be.

A konzervatív korszak illúziója

A mai jobboldal azt hirdeti, hogy újra konzervatív korszak köszöntött ránk – és valóban ma még a baloldal is nosztalgikus és retró. Azonban ha jobban megvizsgáljuk a világ még sosem volt ennyire forradalmi. Csak a forradalmat ma nem mi csináljuk, hanem a posztmodern kapitalizmus

Régi és új forradalmak

A tanulmányban felvázolom azt a fordulatot, amely szerintem a kapitalizmussal szembeni fellépés új alapja lehet napjainkban. A mai baloldalnak nem arra kell alapoznia, hogy mi a rossz, hanem hogy mi a jó a kapitalizmusban. Milyenek az új forradalmak? A Kívül/Belül könyv utószava.

Ökopolitika: Élet és forradalom

A cikk a Karátson Gábor kör vitája során született. Arról szól, hogy az ökológiai mozgalmaknak két ponton kell változtatniuk: az időhöz és az életmódforradalomhoz kötődő nézeteiket kell átalakítani. Megváltozott ugyanis a helyzet: a katasztrófa már nem a jövő, hanem a jelen.

Politika a spektákulum korában - Debord, Kellner, Baudrillard

Szimulákrum, spektákulum és megaspektákulum – mit jelentenek ezek? Az ideológia kritikája a valóság leírásán alapult, amely nevében kritizálni lehetett a különféle reprezentációkat. De mi történik, ha a balóság válságban van? 

Dominancia és hegemónia - politikai ideológiák a mai Magyarországon

Miért alkalmasabb a dominancia koncepciója Gramsci műveiben a mai helyzet leírására, mint a jól ismert hegemónia? Liberálisok, konzervatív forradalmárok és baloldali populisták

"Tudják, de mégis teszik" - Slavoj Zizek és a Valós politikája

Zizek az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb hatású teoretikusa. Központi témáinak egyike az ideológia. Az írás eredeti elméletét rekonstruálja ezzel kapcsolatban. A fetisisztikus, a cinikus és a poszt-traumatikus tudat a liberális hegemónia és a globális kapitalizmus korában.

A politika logikái - Ernesto Laclau és az ideológiakritika reorganizációja

A populizmus és a diskurzus az elmúlt évtized slágertémái voltak. Idehaza az elsők között mutattam be Laclau ezzel kapcsolatos nézeteit – ráadásul egy sajátos fókuszon, az ideológiaelméleten keresztül. 

Kívül/Belül: Egy új politikai logika

A következő évtizedek közéleti eseményeit várhatóan a rendszerek nyújtotta előnyökön belül lévők és az azokon kívül rekedtek küzdelmei határozzák majd meg. Az új globális konfliktus megjelenésére utalnak a világszerte épülő falak és kerítések éppúgy, mint az egymást érő migrációs hullámok útjában magasodó szögesdrótok, a koronavírus idején lezáruló határok és karanténok, vagy a Brexit, az EU bővítés felfüggesztése és a nemzetállami nosztalgia felerősödése. 2021-es tudományos bestsellerem előnézete tekinthető meg.

Ideológia, kritika, posztmarxizmus

A szerző az ideológia problematikáján keresztül többek között olyan gondolkodók munkásságát mutatja be, mint Ernesto Laclau, Slavoj Žižek, Jean Baudrillard, Guy Debord, Michel Foucault, Gilles Deleuze és Antonio Negri. E könyv elsőként teszi fel azt a kérdést, hogy miért éppen az ideológia lett az irányzat képviselőinek egyik központi témája. A kötet váratlanul nagy figyelmet keltett, nem csak valamennyi példánya elfogyott, sokat hivatkoztak rá, de az egyetemi oktatásban is alapszövegként használják.

Marx öröksége, Marx örökösei

A kötet szerkesztői és szerzői arra voltak kíváncsiak, hogy hogyan hat ma Marx, mi történt vele az elmúlt évtizedekben – hogy miért és kik számára fontos és érvényes ma életműve és személye. A Marx200 című nagy tanulmánykötetünk előszava.

Marx & Ideológia

2011-es könyvemben egy meglepő állítást tettem: mi történik akkor, ha Marx munkásságát teljesen félreértették, mert nem jöttek rá, hogy a német gondolkodó legfontosabb témája az ideológia? Kísérletek a marxi elvarázsolt kastélyban. A könyv előnézete tekinthető meg.

A forradalom keresése - vannak-e még járható utak?

Miután bemutatta a marxista forradalomkép összeomlását és az elmúlt évtizedek 4 kibontakozási irányát – az írás egy autonomista koncepciót vázol fel az indirekt és pozitív forradalomról.

Marx újratöltve: hegemónia-elmélet a Kommunista Kiáltványban

Az írás bemutatja a hegemónia három lehetséges értelmezését Marx műveiben, majd bizonyítja, hogy a harmadik lehet segítségünkre a Kiáltvány megértésében. Egy megdöbbentő koncepció Marxról, amely nagy vitákat kavart.

A politika visszatérése? Mouffe és a baloldali populizmus

Az elmúlt évtizedek nagy vitája az volt a baloldalon, hogy az autonomista, vagy a populista irányba induljon tovább. A szöveg Chantal Mouffe elméletét rekonstruálja, aki talán legnagyobb hatással érvelt utóbbi mellett az angolszász világban.

A poszt-hatvannyolcas szituáció és ami utána következik

A világot végül nem 1968, hanem a posztmodernizálódó kapitalizmus változtatta meg. Mit nem ért a jobboldal 68-ból és hogyan hozhatja vissza a lázadást az új jobboldal erősödése. Miért liberális a mai identitáspolitika akkor is, ha baloldalinak képzeli magát? Vitacikkem a Kommentárban.

Marxizmus az osztályharc után - Laclau és Zizek vitája a populizmusról

Milyen ez, amikor a korszak talán két legnagyobb gondolkodója egymásnak esik és meglepő nyíltsággal gyalázza egymást? Talán egy mély elmélet vita kezdete. Ezt a vitát mutatom be a tanulmányban.